3 nowe pojazdy techniczne zamówione
13.05.2021
Projekt inwestycyjny spółki Tramwaje Śląskie S.A. to nie tylko modernizacja i budowa torowisk oraz zakup nowych tramwajów. Ważne są także inwestycje w pojazdy specjalistyczne. Kolejne 3 dwusystemowe samochody pogotowia torowego dostarczy firma Copma Polska. W środę 12.05.2021 r. podpisana została umowa z producentem.
W ramach etapu I „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską, spółka Tramwaje Śląskie zakupiła już 3 pojazdy specjalistyczne – 2 pojazdy sieciowe i 1 torowy dostarczone zostały przez producenta na początku 2020 roku i od tego czasu pełnią służbę. Zakup kolejnych 3 nowych pojazdów pogotowia torowego został ujęty w etapie III projektu.
– Inwestujemy w specjalistyczne pojazdy techniczne, żeby zdecydowanie poprawić efektywność działania służb technicznych, zwiększyć zakres prac możliwych do przeprowadzenia przez naszych pracowników, podnieść bezpieczeństwo i komfort pracy oraz zadbać o środowisko, dzięki nowoczesnym silnikom, spełniającym dzisiejsze normy spalin – wylicza Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A. W przetargu na wyłonienie dostawcy pojazdów wzięły udział dwie firmy. Po przeprowadzeniu procedury przetargowej spółka Tramwaje Śląskie S.A. w środę 12.05.2021 r. podpisała umowę z firmą Copma Polska Sp. z o.o.
Zgodnie z zapisami umowy, producent ma dostarczyć 3 pojazdy torowe, przeznaczone do transportu materiałów, urządzeń oraz przewozu osób (brygady torowo-remontowe), usuwania skutków awarii oraz utrzymania płynności ruchu szynowego, poprzez wykonywanie niezbędnych czynności takich jak: przeglądy, prace naprawcze i konserwacje nawierzchni szynowo-drogowej. Wymogiem jest dwusystemowość tych pojazdów, dzięki której mogą się poruszać zarówno po drogach, jak i torowiskach, oraz zastosowanie nowoczesnych jednostek napędowych spełniających normę emisji spalin EURO 6. Pojazdy muszą być wyposażone również m.in. w: żuraw przeładunkowy, podpory hydrauliczne, agregat prądotwórczy czy kabinę warsztatową.
Zgodnie z zapisami umowy producent ma 12 miesięcy na realizację zamówienia, co oznacza, że do 12.05.2022 r. pojazdy muszą zostać dostarczone – po jednym – do zajezdni w Bytomiu, Gliwicach i Katowicach. Wartość umowy opiewa na 2,5 mln zł netto.